Słownik pojęć Ajurwedy cz. 1 - Ajurweda

Ajurweda

Słownik pojęć Ajurwedy cz. 1
separator
Ajurweda jest pełna unikalnych pojęć, które odzwierciedlają jej głęboką mądrość i wiedzę. Dziś przyjrzymy się niektórym podstawowym ajurwedyjskim terminom – dzięki temu nie musisz szukać ich znaczeń w niepewnych miejscach internetu.

Ajurweda jest najstarszym systemem medycznym na świecie. Ma już ponad 5000 lat! Jej siłę i mądrość dostrzega także medycyna zachodnia – nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia już od lat oficjalnie uznaje Ajurwedę i jej holistyczne podejście do człowieka za wartościowe. Skoro Ajurwedę praktykuje się od tak dawna, to oczywiste, że zasób ajurwedyjskich słów nie jest mały. Wiele z nich pochodzi z sanskrytu, który dla nas – Europejczyków – może brzmieć bardzo egzotycznie.

Ajurweda – Dosłownie „nauka o życiu”, to holistyczna nauka pochodząca z Indii, której korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Skupia się na człowieku jako całości, czyli równowadze ciała, umysłu i ducha. Zakłada, że zdrowie wynika z harmonii tych trzech aspektów – jeśli któryś z nich jest zaburzony, odbije się to na dwóch pozostałych (dla przykładu: zauważ, że gdy gorzej czujesz się psychicznie np. stresujesz się, przekłada się to np. na stan Twojej cery lub włosów). Ajurweda używa naturalnych środków, takich jak zioła, dieta i praktyki duchowe, do leczenia i utrzymywania zdrowia.

Dosza – dosze to trzy podstawowe „energie”, które kierują naszymi funkcjami biologicznymi. Są to Vata (powietrze i przestrzeń),

Pitta (ogień i woda) oraz Kapha (ziemia i woda). Każda osoba ma unikalny zestaw tych trzech Dosz, który określa jej temperament, budowę ciała oraz predyspozycje zdrowotne. Jeśli jedna z dosz jest zaburzona lub nadaktywna, należy balansować ją inną – to zupełnie jak z kawą z mlekiem: wiesz, jaka jest dla Ciebie idealna, więc jeśli wlejesz za dużo mleka, musisz regulować smak gorącą wodą.

Prakriti – jest to naturalny, wrodzony konstytucyjny typ osoby. Możemy powiedzieć, że jest to idealny stan naszego organizmu, który natura sama określiła na początku naszego życia. Prakriti określa Twoje predyspozycje fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Jest ustalane w momencie poczęcia i pozostaje niezmienne przez całe życie – to taki nasz indywidualny odcisk palca, z którym się rodzimy. Daje wgląd w to, jak najlepiej dbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Vikriti – Oznacza aktualny stan Dosz w ciele, w odróżnieniu od Prakriti, które określa stan idealny i początkowy. Chociaż każdy z nas ma swoje stałe Prakriti, różne czynniki, takie jak dieta, styl życia czy stres, wpływają na nasze Dosze, prowadząc do tymczasowych zaburzeń czy chorób. I to właśnie jest Vikriti.

Ama – to nic innego jak toksyny, które gromadzą się w Twoim ciele. Są wynikiem nieprawidłowej diety, złej przemiany materii, nieprawidłowego sposobu myślenia lub innej nierównowagi dosz. Ama może blokować różne obszary w ciele, prowadząc do problemów zdrowotnych. Niestety, na toksyny jesteśmy narażeni wszyscy – już samo powietrze, którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Pośpiech i napięcia, jakie rodzi życie, również wpływają na tworzenie się mentalnych toksyn. Dlatego Ajurweda kładzie duży nacisk na regularne oczyszczanie organizmu, by utrzymywać w nim porządek.

Agni – to ogień trawienny odpowiedzialny za przetwarzanie pokarmu (Agni to m.in. soki i kwasy żołądkowe). Silne Agni zapewnia prawidłową przemianę materii, podczas gdy słabe może prowadzić do gromadzenia się toksyn, odkładania niestrawionego pożywienia i złej gospodarki substancjami odżywczymi. W Ajurwedzie dbanie o Agni jest kluczem do dobrego zdrowia. Medycyna konwencjonalna mówi “jesteś tym, co jesz” – Ajurweda za to mówi “jesteś tym, co wchłaniasz”. Dlatego Agni jest tak ważne!

Pranajamy – to starożytne techniki oddechowe mające na celu kontrolowanie Prany, czyli życiowej energii. Ćwiczenia oddechowe są obowiązkowe w świecie sportu czy artystów. Od zawsze mówimy: “weź 5 głębokich oddechów, żeby się uspokoić”, prawda? Prawidłowe oddychanie zbawiennie wpływa na wiele aspektów naszego życia! Pranajamy pomagają m.in. wzmocnić układ odpornościowy, poprawić koncentrację i wprowadzić stan wewnętrznego spokoju.

Joga – jest pradawną praktyką duchową i fizyczną, która promuje równowagę i harmonię ciała, umysłu i ducha. Obejmuje asany (pozycje), pranajamy oraz medytację, pomagając w osiągnięciu wewnętrznej i zewnętrznej harmonii. Joga jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o kondycję fizyczną, ale nie czują się najlepiej w intensywnych ćwiczeniach, np. na siłowni. Joga sprawia, że człowiek jednocześnie wzmacnia się i rozluźnia na wszystkich polach swojego życia. Joga to jedność – pozwala połączyć się ze świadomością ciała.

Medytacja – to praktyka skupienia uwagi, która pomaga w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, klarowności i głębszego zrozumienia siebie. Uwaga jest kierunkiem medytacji, a jej polem jest świadomość. Dzięki medytacji ćwiczymy umiejętność skupienia, pomagamy naszemu umysłowi w uporządkowanym funkcjonowaniu, regulujemy poziom rozkojarzenia. Dzisiaj, kiedy z każdej strony jesteśmy bombardowani newsami, informacjami, treściami powinniśmy umieć odciąć się od wszystkiego i pozwolić umysłowi dać odpocząć. Medytacja przeciwdziała nadmiernej produkcji bezużytecznych myśli.

Panchakarma – to jedna z najpotężniejszych broni Ajurwedy w walce o Twoje zdrowie. Panchakarma to kompleksowy proces głębokiego oczyszczania ciała, umysłu i ducha. Składa się z wielu etapów, które dostosowywane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Jest nastawiona na usunięcie toksyn (zarówno fizycznych, jak i psychicznych) oraz przywrócenie równowagi Twoich dosz. W internecie znajdziesz wiele ofert Panchakarmy, jednak musisz wiedzieć, że prawdziwą, a przede wszystkim bezpieczną i skuteczną Panchakarmę są w stanie przeprowadzić wyłącznie wyspecjalizowani lekarze ajurwedyjscy z pomocą całego wykwalifikowanego zespołu.

Rozbudowane objaśnienia tych terminów ajurwedyjskich oferują głębsze zrozumienie filozofii i praktyk, które stanowią fundament tej starożytnej medycyny. Ajurweda, ze swoim holistycznym podejściem, nie tylko leczy symptomy, ale stara się znaleźć i wyeliminować przyczynę choroby, pomagając jednostkom osiągnąć stan pełnego fizycznego, psychicznego i duchowego dobrostanu.

Spis treści

separator ajurweda

Sprawdź też inne wpisy na naszym blogu