17 października 2024
Słownik pojęć Ajurwedy

Ajurweda jest pełna unikalnych pojęć, które odzwierciedlają jej głęboką mądrość i wiedzę. Dziś przyjrzymy się niektórym podstawowym ajurwedyjskim terminom – dzięki temu nie musisz szukać ich znaczeń w niepewnych miejscach internetu.
Ajurweda jest najstarszym systemem medycznym na świecie. Ma już ponad 5000 lat! Jej siłę i mądrość dostrzega także medycyna zachodnia – nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia już od lat oficjalnie uznaje Ajurwedę i jej holistyczne podejście do człowieka za wartościowe. Skoro Ajurwedę praktykuje się od tak dawna, to oczywiste, że zasób ajurwedyjskich słów nie jest mały. Wiele z nich pochodzi z sanskrytu, który dla nas – Europejczyków – może brzmieć bardzo egzotycznie.
Ajurweda
Dosłownie „nauka o życiu”, to holistyczna nauka pochodząca z Indii, której korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Skupia się na człowieku jako całości, czyli równowadze ciała, umysłu i ducha. Zakłada, że zdrowie wynika z harmonii tych trzech aspektów – jeśli któryś z nich jest zaburzony, odbije się to na dwóch pozostałych (dla przykładu: zauważ, że gdy gorzej czujesz się psychicznie np. stresujesz się, przekłada się to np. na stan Twojej cery lub włosów). Ajurweda używa naturalnych środków, takich jak zioła, dieta i praktyki duchowe, do leczenia i utrzymywania zdrowia.
Agni
To ogień trawienny odpowiedzialny za przetwarzanie pokarmu (Agni to m.in. soki i kwasy żołądkowe). Silne Agni zapewnia prawidłową przemianę materii, podczas gdy słabe może prowadzić do gromadzenia się toksyn, odkładania niestrawionego pożywienia i złej gospodarki substancjami odżywczymi. W Ajurwedzie dbanie o Agni jest kluczem do dobrego zdrowia. Medycyna konwencjonalna mówi “jesteś tym, co jesz” – Ajurweda za to mówi “jesteś tym, co wchłaniasz”. Dlatego Agni jest tak ważne!
Ama
To nic innego jak toksyny, które gromadzą się w Twoim ciele. Są wynikiem nieprawidłowej diety, złej przemiany materii, nieprawidłowego sposobu myślenia lub innej nierównowagi dosz. Ama może blokować różne obszary w ciele, prowadząc do problemów zdrowotnych. Niestety, na toksyny jesteśmy narażeni wszyscy – już samo powietrze, którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Pośpiech i napięcia, jakie rodzi życie, również wpływają na tworzenie się mentalnych toksyn. Dlatego Ajurweda kładzie duży nacisk na regularne oczyszczanie organizmu, by utrzymywać w nim porządek.
Dosza
Termin kluczowy w Ajurwedzie, pochodzący z sanskrytu, oznaczający „to, co może powodować cierpienie lub zaburzenie”. Według Ajurwedy Wszechświat, otoczenie i my sami składamy się z pięciu żywiołów – przestrzeni, powietrza, ognia, ziemi i wody. Żywioły te przejawiają się jako trzy „energie”, które kierują naszymi funkcjami biologicznymi. Są to Vata (powietrze i przestrzeń), Pitta (ogień i woda) oraz Kapha (ziemia i woda). Każda osoba ma unikalny zestaw tych trzech dosz (Prakriti), który określa jej temperament, budowę ciała oraz predyspozycje zdrowotne. Jeśli jedna z dosz jest zaburzona lub nadaktywna, należy balansować ją inną – to zupełnie jak z kawą z mlekiem: wiesz, jaka jest dla Ciebie idealna, więc jeśli wlejesz za dużo mleka, musisz regulować smak gorącą wodą.
Joga
Jest pradawną praktyką duchową i fizyczną, która promuje równowagę i harmonię ciała, umysłu i ducha. Obejmuje asany (pozycje), pranajamy oraz medytację, pomagając w osiągnięciu wewnętrznej i zewnętrznej harmonii. Joga jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o kondycję fizyczną, ale nie czują się najlepiej w intensywnych ćwiczeniach, np. na siłowni. Joga sprawia, że człowiek jednocześnie wzmacnia się i rozluźnia na wszystkich polach swojego życia. Joga to jedność – pozwala połączyć się ze świadomością ciała.
Medytacja
Praktyka skupienia uwagi, która pomaga w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, klarowności i głębszego zrozumienia siebie. Uwaga jest kierunkiem medytacji, a jej polem jest świadomość. Dzięki medytacji ćwiczymy umiejętność skupienia, pomagamy naszemu umysłowi w uporządkowanym funkcjonowaniu, regulujemy poziom rozkojarzenia. Dzisiaj, kiedy z każdej strony jesteśmy bombardowani newsami, informacjami, treściami powinniśmy umieć odciąć się od wszystkiego i pozwolić umysłowi dać odpocząć. Medytacja przeciwdziała nadmiernej produkcji bezużytecznych myśli.
Panchakarma
Jedna z najpotężniejszych broni Ajurwedy w walce o Twoje zdrowie. Panchakarma to kompleksowy proces głębokiego oczyszczania ciała, umysłu i ducha. Składa się z wielu etapów, które dostosowywane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Jest nastawiona na usunięcie toksyn (zarówno fizycznych, jak i psychicznych) oraz przywrócenie równowagi Twoich dosz. W internecie znajdziesz wiele ofert Panchakarmy, jednak musisz wiedzieć, że prawdziwą, a przede wszystkim bezpieczną i skuteczną Panchakarmę są w stanie przeprowadzić wyłącznie wyspecjalizowani lekarze ajurwedyjscy z pomocą całego wykwalifikowanego zespołu.
Prakriti
Naturalny, wrodzony konstytucyjny typ osoby. Możemy powiedzieć, że jest to idealny stan naszego organizmu, który natura sama określiła na początku naszego życia. Prakriti określa Twoje predyspozycje fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Jest ustalane w momencie poczęcia i pozostaje niezmienne przez całe życie – to taki nasz indywidualny odcisk palca, z którym się rodzimy. Daje wgląd w to, jak najlepiej dbać o swoje zdrowie i samopoczucie.
Pranajama
Starożytne techniki oddechowe mające na celu kontrolowanie Prany, czyli życiowej energii. Ćwiczenia oddechowe są obowiązkowe w świecie sportu czy artystów. Od zawsze mówimy: “weź 5 głębokich oddechów, żeby się uspokoić”, prawda? Prawidłowe oddychanie zbawiennie wpływa na wiele aspektów naszego życia! Pranajamy pomagają m.in. wzmocnić układ odpornościowy, poprawić koncentrację i wprowadzić stan wewnętrznego spokoju.