Teoria dosz w Ajurwedzie - dosza Kapha - Ajurweda

Ajurweda

Ajurweda Shivani logo
Teoria dosz w Ajurwedzie – dosza Kapha
separator

Jesteś mieszanką dosz

Pamiętaj, że każdy z nas jest kombinacją wszystkich trzech Dosz – zazwyczaj jedna z nich dominuje, ale to nie znaczy, że pozostałe dwie w Tobie nie istnieją. Na tym właśnie polega teoria równoważenia dosz: dbamy o każdą z nich w odpowiedni sposób, by mogły tworzyć wspólną, harmonijną całość. Dosze nie są swoimi wrogami, wręcz przeciwnie! Odpowiednia akceptacja i zbalansowane dadzą Ci poczucie spokoju i zapewnią zdrowie. Ważne, by wiedzieć, która jest dominująca i umieć tak postępować, by całą tę trójkę utrzymać w ryzach.

Kapha jest uznawana za najstabilniejszą i najbardziej ugruntowaną Doszę. To właśnie ona jest najbardziej przewidywalna, najmniej humorzasta czy podatna na huśtawki nastrojów. Jest jak aloesowy okład na wybuchającą Pittę czy olejowy na suchą Vatę.

Kim jest Kapha?

Kapha jest doszą Ziemi i Wody. Kapha tworzy najbardziej solidną strukturę naszego ciała. Obejmuje ona m.in. kości, mięśnie i tłuszcz w ciele. Jest siłą wspomagajacą, która stara się zrównoważyć Vatę i Pittę.

Emocje:

Kapha jest definiowana przez bardzo spokojne i opanowane cechy, takie jak spokój, zadowolenie, stabilizacja, cierpliwość, lojalność, oddanie. Negatywne aspekty Kaphy to skłonność do depresji, lenistwo, określona przez inercję powolność w myśleniu.

Ciało:

Przysadzista budowa ciała, duże biodra, gęste włosy, nawilżona skóra.

Zdrowie:

Kapha jest doszą wspierającą, więc niweluje skutki Vaty i Pitty. Nawilża i chroni (m.in. stawy czy mózg). Kaphy często cierpią na grzybice, otyłość, wysoki cholesterol czy poziom glukozy.

Równowaga Kapha

Kapha potrafi wiele poświęcić rodzinie i przyjaciołom, ale nie sobie. Zbyt duże poświęcenia mogą skutkować załamaniem się Kaphy, kiedy zostaje sama. Jeśli utożsamiasz się z tą doszą – skup się na sobie. Naucz się robić rzeczy wyłącznie dla swojej przyjemności, nie oglądając się na innych. To nie samolubne zachowanie, a docenienie siebie. Podróżowanie, czyli zmiana rutyny, może się tutaj okazać idealnym lekarstwem.

Spis treści

separator ajurweda

Sprawdź też inne wpisy na naszym blogu