Teoria dosz w Ajurwedzie - dosza Pitta - Ajurweda

Ajurweda

Ajurweda Shivani logo
Teoria dosz w Ajurwedzie – dosza Pitta
separator

Dzisiaj porozmawiamy o tym, jaka jest Pitta. Pamiętaj o tym, że aby dokładnie określić swoją doszę i uzyskać rzetelne informacje, najlepiej jest się udać na profesjonalną konsultację ajurwedyjską. Unikaj testów z internetu – z doświadczenia wiemy, że nie da się określić konstytucji bez spotkania z konsultantem lub lekarzem i bez przeprowadzenia dogłębnego wywiadu. Ajurweda uważa, że każdy z nas jest niepowtarzalny i złożony z indywidualnego zestawu cech. Nie da się zatem jednym testem określić wszystkich. Jeśli naprawdę chcesz wprowadzać Ajurwedę do swojego życia, spotkaj się z konsultantem, bo źle dobrana np. dieta na podstawie szczątkowych informacji z sieci może przynieść więcej strat niż korzyści.

Dosze się mieszają

Raczej niespotykana jest sytuacja, w której ktoś jest krystaliczną postacią którejś doszy – te trzy energie mieszają się w nas w różnych proporcjach. Cała filozofia Ajurwedy opiera się na balansowaniu wszystkich dosz, ponieważ w zależności od warunków poszczególne dosze wzrastają lub opadają. Dla przykładu: nawet jeśli Twoją dominującą doszą jest Kapha, to mimo Twojej stabilności, gdy twoja dieta oparta jest na ostrym, kwaśnym jedzeniu lub emocjonalnie irytujesz się często bez powodu, złościsz się w każdej sytuacji, to spowoduje, że wzrośnie Twoja Pitta. Wtedy należy Pittę uspokoić i zbalansować.

Kim jest Pitta?

Pitta to dosza Ognia, który w naszym ciele występuje w postaci enzymów, kwasów i ciepła. Mówi się, ogólnie przyjmując, że jej siedzibą jest żołądek – dlatego to właśnie Pitta odpowiada za Twoje trawienie.

Emocje:

Osoba Pitta charakteryzuje się bardzo intensywnie zabarwionymi emocjami oraz zachowaniami. Emocje Pitty to skupienie, przywództwo, ambicja, jasność i ochrona, a z drugiej strony silne ego, czasem zbytnia ochrona, nadmierna rzeczowość, perfekcjonizm, brak satysfakcji, maniakalna kontrola.

Ciało:

Średnia budowa ciała, dobrze umięśniona, ciało pokryte pieprzykami i piegami.

Zdrowie:

Osoba Pitta podatna jest na nadkwaśność, zgagę, problemy z wątrobą, wrzody i biegunki. Skóra Pitty narażona jest na wypryski, trądzik i zapalenia.

Równowaga Vaty

Przez swoją krytyczną naturę towarzyszy jej powaga, upór i nadmierna chęć posiadania wszystkiego pod kontrolą. Jeśli jesteś osobą o konstytucji Pitta, zacznij od przełamania własnej powagi. Staraj się skupiać na innych, nie koncentruj się na sobie i swoim ego. Mogą Ci w tym pomóc różne akcje społeczne, które pokażą Ci magię współczucia i współpracy. Przeżywaj każdą chwilę, zamiast skupiać się na jej efektach czy skutkach.

Spis treści

separator ajurweda

Sprawdź też inne wpisy na naszym blogu